Трапляються випадки, коли співробітники підприємства, не розуміючи логіку проведення такої слідчо-розшукової дії як обшук, а також не знаючи про свої права та права слідчого/прокурора, про правильну поведінку та забороні дії під час обшуку, можуть припуститись помилок, що, у свою чергу, можуть вплинути на подальший хід та результати кримінального розслідування. Тож важливим для керівників та співробітників підприємств бути проінформованими щодо необхідних дій під час проведення обшуку працівниками правоохоронних органів.
Обшук - це спеціальний засіб державного примусу, який застосовують винятково в кримінальному провадженні із метою пошуку, виявлення та фіксації відомостей, які можуть мати значення для кримінального провадження.
Обшук на підприємстві може проводитись слідчим та/або прокурором на підставі ухвали слідчого судді. Крім того, обшук може проводитись працівниками Національної поліції, Служби безпеки, Бюро економічної безпеки, Державного Бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України.
Важливо знати, що законом не обмежується кількість правоохоронців, які можуть брати участь в проведенні обшуку. При цьому, право на проведення обшуку мають лише ті особи, що зазначені в ухвалі слідчого судді, тож необхідно обов'язково ознайомитись з ухвалою та перевірити всіх уповноважених на обшук осіб, звірившись з пред’явленими посвідченнями.
Обшук, відповідно до закону, повинен відбуватися в час, коли заподіюється найменша шкода звичайним заняттям особи, яка ними володіє, якщо тільки слідчий, прокурор не вважатиме, що виконання такої умови може істотно зашкодити меті обшуку. З урахуванням загального положення ст. 223 КПК України, слідча дія не проводиться з 22 години до 06 години дня. Проте, якщо слідчий або прокурор вважатимуть за необхідне, вони можуть з’явитись з обшуком і у нічний час.